A leggyakoribb gond, hogy a piercing allergiát okoz
Bárhová rakathatunk testékszert
A piercingek, azaz a testékszerek divatos testdíszítő kellékek. Ez egyáltalán nem új találmány, csak amíg régebben inkább fül-, orr- és szájékszereket használtak, addig ma nem nagyon van olyan testtájék, ahova ne lehetne berakatni egy-egy karikát. Egyre divatosabb a bőr alá beültetett és a seb gyógyulása után kidomborodó, mintát adó piercing is.
A leggyakoribb gond a testékszert viselőknél az allergia; az ékszerekben levő nikkel erősen allergizál. Ezért ajánlott minél jobb minőségű anyagból (acél, arany, platina, nióbium, titán) készült ékszert viselni. A későbbi problémák megelőzésére a testékszerek beszerelését bízzuk képzett szakemberre! Barbaró Attilát, egy népszerű tetoválószalon tulajdonosát kérdeztük meg erről:
Melyek a legnépszerűbb területek? Barbaró Attila: Egy-két évvel ezelőtt a köldök volt, az utóbbi időben a nyelv, ezt a fiúk és a lányok is egyre gyakrabban bevállalják.
Mivel jár egy piercingberakás? Barbaró: Először is el kell dönteni, hogy hová és milyen ékszert szeretnénk. Meg lehet nézni, minden fajtából van a vitrinben és egy a fertőtlenítőben is, hogy rögtön be lehessen tenni. Ezután a területet elérzéstelenítjük lidokainnal vagy fagyasztóspray-vel, majd behelyezzük az ékszert. Ha nem kell várni, 10 perc alatt túleshetünk az egészen - fizetéssel együtt. Ha fiatal a jelentkező, megkérdezzük, hogy biztos-e a dolgában. Tetoválást 18 év alatt csak szülői hozzájárulással csinálunk, a piercinggel kicsit más a helyzet, mert ha meggondolja magát, ki lehet venni, és a helye összenő.
Mire kell figyelnünk a behelyezés után? Barbaró: Mindegyik piercingre vonatkozik, hogy kb. 4 hét a gyógyulási ideje, ez idő alatt óvni kell attól, hogy koszos víz érje, a strandot és a szabad vizeket is célszerű kerülni, zuhanyozásnál ha egy kis víz rákerül, az nem baj. Elég jó szerek vannak, amivel kenegetni lehet őket, de a kamillateás öblítés is jó. Ha ezeket nem tartja be a tulajdonos, akkor gyulladás is előfordulhat. A teljes gyógyulás 2-3 hónap, ekkorra már belül is kialakul a hámréteg, utána már ki lehet venni, lehet cserélgetni.
Mennyibe kerül egy testékszer? Barbaró: Az ékszer típusától függ, az egyköves banán, a sima, kő nélküli orrpont, a nyelvékszer és a fülbe rakott karika is 5500 Ft-tól kapható - berakással együtt. A kétköves banán, az UV-fényben világítók 6500, az emblémás, ábrás, sokköves darabok 7000 Ft körül mozognak.
Az orvos szerint fertőzésveszélyes a piercing Komoly fertőzésveszélynek teszi ki magát az, aki piercinget visel - figyelmeztet dr. Nagy Katalin bőrgyógyász, aki rendelőjében gyakran találkozik problémás esetekkel. - Ha elfertőződik a seb, az állandó váladékozás miatt nedves lesz a környezete, és begombásodhat. Ez főként a köldökpiercingnél fordul elő. Gyakran allergiát okoz, mert hordás közben az ékszerről leoldódik az allergiamentes védőréteg. Nagy divat a nyelvpiercing is, ám itt az állandó nyomás, dörzsölődés miatt kialakul egy hámmegvastagodás, ami kórosan elfajulhat, és sajnos - volt már rá példa - el is rákosodhat. Esztétikai problémákkal is számolnunk kell - állítja a doktornő -, hiszen a hegek maradandó nyomot hagynak, ezért akik megunják a testékszert, többnyire a plasztikai sebészeten kötnek ki. A fülpiercing viselésének következményeként előfordulhat porcgyulladás, ami az ún. karfiolfül (birkózófül) kialakulásához vezethet.
(Forrás: http://www.blikk.hu/cikk.php?cikk=1376) |